You are here: Home > dwory > Szczepowice

Szczepowice

9Nawiązujący w pewnym stopniu do renesansu północnego ogromny dwór -właściwie pałac – wzniesiony w 1909 roku, piętrowy, nakryty bardzo wysokim dachem czterospadowym. W elewacji frontowej trójosiowe ryzality na skrajach, a w elewacji ogrodowej jeden, szeroki, pięcioosiowy na osi. Wszystkie zwieńczone wysokimi falistymi szczytami, które nadają tej budowli północnorenesansowy charakter. Główne wejście ujęte w dwie pary pilastrów i poprzedzone czterokolumnowym gankiem niosącym balkon.

Szczepowice pojawiają się w dokumentach co najmniej od 1340 roku. Do XVI wieku własność między innymi Opalińskich, Mosińskich, Bnińskich, Kościeleckich, w końcu XVI wieku Zadorskich, a od 1596 roku Dziekczyńskich. Później przez małżeństwo przeszły na Osowskich. Jeszcze w XVII wieku własność Włostowskich i Arcembarskich, od 1694 roku Franciszka Błociszewskiego, w latach 1727-1749 Skrzetuskich, później Skórzewskich, a następnie Niklasów, Zarzeckich, Ziołeckich i Raszewskich. W 1866 roku Szczepowice kupił Niemiec Wilhelm Forstmann i w rękach tej rodziny majątek pozostał aż do drugiej wojny światowej.

W 1939 roku właścicielem Szczepowic był Niemiec Wilhelm Forstmann. Majątek w 1926 roku liczył 360 hektarów i miał gorzelnię.

Comments are closed.