You are here: Home > dwory > Michorzewo

Michorzewo

1Neoklasyczny piętrowy pałac na rzucie litery H został zbudowany około 1914 roku dla Sczanieckich być może przez architekta Stanisława Mieczkowskiego. Monumentalny wgłębny portyk kolumnowy wielkiego porządku zwieńczony trójkątnym przyczótkiem prowadzi do holu ozdobionego bogatą boazerią.

Michorzewo dawniej było własnością potężnego wielkopolskiego rodu Opalińskich herbu Łodzią. W XIX i XX wieku należało do Sczanieckich, ale pierwotnie nie było ich rezydencją, którą stało się dopiero w początku XX wieku. Do 1896 roku było własnością patriotki i filantropki Emilii Sczanieckiej mieszkającej w Pakosławiu, która w Michorzewie trzymała jedynie administratora. W 1885 roku w Michorzewie mieszkało 386 mieszkańców i – co było rzadkością w Wielkopolsce -mogło się poszczycić tym, że wśród nich nie było ani jednego innowiercy. Miało również jedynie 65 analfabetów, co również jak na ówczesne czasy było liczbą wyjątkowo niską. Ostatni właściciel Michorzewa, Stanisław Sczaniecki, kawaler maltański, zaginął w 1945 roku. Zapewne zamordowany został przez Rosjan.

W 1939 roku Michorzewo było własnością Stanisława Sczanieckiego. Majątek w 1926 roku liczył 1196 hektarów i miał gorzelnię.

Comments are closed.