You are here: Home > dwory > Kotowiecko

Kotowiecko

2Na miejscu XVI II-wiecznej – jeżeli nie wcześniejszej – siedziby wzniesiony został w 1842 roku dla Józefa Morawskiego nowy, obszerny, piętrowy dwór, rozbudowany jeszcze znacznie na początku XX wieku. Zróżnicowane bryły, wieża, sterczyny, okna zamknięte neogotyckimi ostrołukami oraz pierwotnie nie tynkowane, ceglane elewacje miały nadać tej rezydencji średniowieczny charakter.

Miejscowość po raz pierwszy wspomniana w 1402 roku pod nazwą Kotojedzko. W XVI i XVII wieku własność Kotowieckich, Kucharskich i Pawłowskich. W 1729 roku posiadaczem całej miejscowości był Ignacy Chmielewski herbu Wieniawa, potem-jeszcze w XVIII wieku – Andrzej Bogdański, wojski kaliski, a następnie jego brat Ludwik. W XIX wieku Kotowiecko należało do Morawskich. W 1883 roku było własnością Józefa Morawskiego. Później przeszło w ręce niemieckiej rodziny von Lekowi w jej rękach pozostało aż do drugiej wojny światowej.

W 1939 roku Kotowiecko należało do spadkobierców Niemca Ferdynanda von Lekowa. Majątek w 1926 roku liczył 716 hektarów, miał gorzelnię, cegielnię, krochmalnię i fabrykę beczek.

Comments are closed.